Biznes

Litwini liczą na wspólne inwestycje z Polską

Zaproszenie dla PGEdo budowy elektrowniatomowej w Ignalinie jest wciąż aktualne, podobnie jak projekt litewsko-polskiego mostu energetycznego
To efekty rozmów ministra energetyki Litwy Arvydasa Sekmokasa w resorcie gospodarki. Podtrzymał on na spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem plan budowy Ignaliny II. To nowa elektrownia, która ma zastąpić zamykaną obecnie. Do udziału w tej inwestycji Polska Grupa Energetyczna została zaproszona już kilka lat temu, ale dotąd budowa nie wyszła poza wstępną fazę przygotowań. Zgodnie z planem idą natomiast przygotowania do budowy linii energetycznej Ełk – Alytus, czyli tzw. mostu. Ze strony polskiej jest w nią zaangażowany PSE Operator. – Polsce zależy na jak najszybszej realizacji tego połączenia, co ma szczególne znaczenie także w kontekście potencjalnej możliwości włączenia Litwy i krajów nadbałtyckich do europejskiego systemu energetycznego – mówił wicepremier Pawlak.
Jednym z tematów rozmów była też przyszłość terminalu w Kłajpedzie i jego współpracy z rafinerią w Możejkach, należącą do Orlenu. – Strona polska oczekuje konstruktywnego dialogu rządu litewskiego z władzami spółki – poinformował wicepremier Pawlak. Minister Sekmokas zapewnił, że inwestycja PKN jest kluczowa dla sektora naftowego. – Zależy nam na rozwiązaniu, które zapewni utrzymanie dogodnych warunków dla działalności tej firmy na Litwie – podkreślił.
O sytuacji Orlenu na Litwie minister Sekmokas rozmawiał też w resorcie skarbu. PKN, który zainwestował w rafinerię już ponad 3 mld dol., oczekuje gwarancji jasnych zasad korzystania z usług Kłajpedos Nafta. Bez wyjaśnienia tej kwestii PKN nie może podjąć decyzji o budowie za 100 mln dol. rurociągu paliwowego z Możejek do Kłajpedy. A ten jest niezbędny, by poprawić rentowność zakładu w Możejkach.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL