Świat

Ważne decyzje w sprawie beatyfikacji Polaków

Jan Paweł II
AFP
Papież Benedyk XVI podpisał dekret o heroiczności cnót kandydata na ołtarze - Jana Pawła II. Zakończył również proces beatyfikacyjny księdzaJerzego Popiełuszki.
Proces beatyfikacyjny papieża Polaka trwa od czterech i pół roku i zakończy się definitywnie prawdopodobnie za kilka miesięcy. Proces uznanego za męczennika ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB, trwał 12 lat.
Dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II zamyka zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego. - Trzy miliony osób obecnych na pogrzebie, dziesiątki tysięcy listów, które otrzymałem w czasie procesu, niekończące się tłumy pielgrzymów przy grobie Jana Pawła II są potwierdzeniem trwałości jego obecności w sercach ludzkich i głęboko zakorzenionego przeświadczenia o jego świętości - skomentował postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder.
[srodtytul]Beatyfikacje w 2010 roku?[/srodtytul] Do zakończenia tego procesu potrzebne jest jeszcze potwierdzenie cudu dokonane za wstawiennictwem Jana Pawła II. - Ufam, że Pan Bóg pozwoli wkrótce cieszyć się i z jego pomyślnego zakończenia - stwierdził ks. Oder. Przypuszcza się, że dekret o uznaniu cudu zostanie ogłoszony najwcześniej w połowie roku. To zaś umożliwiłoby wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze wczesną jesienią. Dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki kończy cały proces i umożliwi podanie daty wyniesienia kapelana Solidarności na ołtarze. Jego beatyfikacja ma odbyć się w przyszłym roku. Uznanie go za męczennika nie wymaga cudu uzdrowienia. W tej chwili pozostaje już tylko do ustalenia, w porozumieniu z metropolitą warszawskim, data beatyfikacji. Benedykt XVI wyraził także zgodę na uznanie cudu za wstawiennictwem błogosławionego Stanisława Kazimierczyka, duszpasterza krakowskiego, żyjącego w latach 1430-1489. Dekret o cudzie otwiera drogę do jego rychłej kanonizacji. Wśród 22 ogłoszonych dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jest także ten o uznaniu heroiczności cnót Piusa XII. Obserwatorzy przyznają, że to wielkie zaskoczenie, gdyż nikt się nie spodziewał zamknięcia procesu beatyfikacyjnego papieża czasów wojny, którego postać budzi od lat polemiki.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL