fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Trybunał za kontrakt gazowy?

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Jeśli rząd zaakceptuje kontrakt gazowy z Rosją, PiS złoży wniosek o postawienie premiera przed Trybunałem Stanu – dowiedziała się „Rzeczpospolita”
Szykuje się polityczna wojna o wynegocjowany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka kontrakt gazowy z Rosją.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości przygotowują się do wytoczenia najcięższych dział. Dlaczego?
– Kontrakt, który rząd zamierza podpisać, zachwieje bezpieczeństwem energetycznym państwa. Nie możemy biernie się przyglądać rozwojowi sytuacji – mówi „Rzeczpospolitej” poseł PiS Dariusz Seliga z Sejmowej Komisji Gospodarki.
Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”, PiS szykuje wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu premiera Donalda Tuska (Platforma Obywatelska) oraz wicepremiera i szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka (Polskie Stronnictwo Ludowe). Według naszych informatorów złoży go, jeśli rząd zaakceptuje umowę gazową z Rosją.
Oficjalnie politycy PiS nie chcą komentować naszych ustaleń. – Nie chcę się teraz na ten temat wypowiadać. Poczekamy na decyzje Rady Ministrów w tej sprawie i wówczas będziemy rozmawiać o dalszych działaniach –ucina poseł Wojciech Jasiński.
Ale deputowany do Paralmentu Europejskiego Paweł Kowal przyznaje: – Ten kontrakt jest bardzo niebezpieczny dla Polski. Jeżeli dojdzie do jego podpisania, być może będziemy musieli wyciągnąć bardzo poważne konsekwencje.
Międzyrządowe porozumienie w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski zostało wynegocjowane 10 grudnia. Zakłada zwiększenie dostaw do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat – do 2037 roku.
Rada Ministrów decyzję w sprawie jego akceptacji miała podjąć pod koniec roku, jednak najprawdopodobniej stanie się to kilka tygodni później.
Według PiS, jeżeli rząd zaakceptuje kontrakt, to uzależni polską energetykę i całą gospodarkę od Rosji, a także zablokuje realizację projektów, które miały prowadzić do dywersyfikacji dostaw gazu: terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu z Norwegii.
Co na to politycy koalicji?
– Zalecałbym kolegom z PiS, by schłodzili rozgorączkowane emocje i poczekali na informację rządu w tej sprawie – mówi „Rz” wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Dolniak.
A Eugeniusz Kłopotek z PSL podkreśla: – Skoro inne kraje Unii Europejskiej mają mało zahamowań w sprawie podpisywania długotrwałych kontraktów z Gazpromem, to nie ma powodów, dla których my mielibyśmy się temu przeciwstawiać.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA