Biznes

Rozmowy w sprawie Silesii jeszcze w tym roku

Spółka energetyczna, która chce zainwestować w kopalnię Silesia, ma ponad 2 mld zł kapitału – dowiedziała się „Rz”
Kapitały własne Kompanii Węglowej (KW), największej spółki górniczej w Europie, która sprzedaje Silesię, wynoszą ponad 1,4 mld zł.
– Z górnikami chce współpracować poważny inwestor, ale jest dwóch oferentów i komisja przetargowa ogłosi decyzję o zaproszeniu do rokowań we wtorek – mówi „Rz” Zbigniew Madej, rzecznik KW. – Nasz inwestor to spółka energetyczna z zagranicznym kapitałem, część wielkiego koncernu – mówi Dariusz Dudek, szef „S” w Silesii.
Oferty wiążące na zakup Silesii złożyło wspólnie Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (stworzone przez 900-osobową załogę zakładu) z wspomnianym dużym inwestorem. Drugim oferentem jest zajmująca się m.in. handlem nieruchomościami zarejestrowana w Szwajcarii Alpha Construction. Współpracy z załogą Silesii zaprzeczyły RWE, Cez i Vattenfall. Electrabel Polska kontrolowany przez francuski GdF Suez nie pasuje z powodu wielkości kapitału. W grę mogą jeszcze wchodzić E.ON bądź EdF. – Prywatyzacja pracownicza ma szansę się udać. Bardzo na to liczymy. Już dziś dzwonią do nas np. z bielskiego Polmosu czy z Koszalina, pytając, co zrobić, by tak sprywatyzować swój zakład – mówi Dudek. Górnicy walczą o Silesię, bo jeśli Kompania jej nie sprzeda, to grozi jej zamknięcie. W tym roku kopalnia ma ponad 100 mln zł straty netto. Kończy się jej złoże, a inwestycje w nowe wymagają setek milionów zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL