fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Dwa węzły innowacji EIT dla Polski

Jerzy Haszczyński
Kraków będzie europejskim centrum badawczym, zajmującym się zagadnieniami zrównoważonej energii. We Wrocławiu z kolei powstanie tzw. część wdrożeniowa węzła innowacji zajmującego się zmianami klimatycznymi.
Europejski Instytut Technologiczny to odpowiednik słynnego Massachusetts Institute of Technology. Jego ideą jest ścisła współpraca nauki, biznesu i administracji, by programować badania naukowe pod kątem potrzeb gospodarki i administracji a poprzez odpowiednie struktury jak najefektywniej wdrażać je w życie. W Budapeszcie, który jest siedzibą EIT, rozstrzygnięto gdzie znajdą się trzy z sześciu głównych węzłów.
[srodtytul]Kraków badawczy, Wrocław Wdrożeniowy[/srodtytul]
Liderem węzła badawczego zajmującego się kompleksem zagadnień związanych ze zrownoważoną energią jest Akademia Górniczo-Hutnicza. W skład konsorcjum wchodzą Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, TAURON, PGE, LOTOS oraz placówki badawcze z Niemiec, Szwecji, Belgii, Hiszpanii i Holandii.
Natomiast Wrocławskie Centrum Badań EIT+ będzie wdrażać do gospodarki rozwiązania wypracowane w "klimatycznym" węźle innowacji, którego liderem jest londyński Imperal College. W jego skład wchodzą ponadto ośrodki akademickie z Berlina, Paryża Zurychu.
- W kilka lat po wejściu do UE jesteśmy instytucjonalnie związani z europejskim obiegiem naukowym - cieszył się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz po ogłoszeniu decyzji.
Miasto przegrało wyścig o siedzibę EIT z Budapesztem, potem z powodu konfliktu z Politechniką Wrocławską, jednym z udziałowców WCB EIT+ (to struktura stworzona na wzór EIT, która miała pokazać, że Wrocław jest instytucjonalnie przygotowany na poprowadzenie siedziby instytutu) odstąpiło od konkursu w obszarach, w których wystartowała politechnika. - Nie mieliśmy szans na węzeł badawczy w obszarze klimatycznym, bo nasze uczelnie nie mają zbyt małe doświadczenie - tłumaczy Dutkiewicz. - Ale to przez Wrocław będzie odbywal się prawdziwy transfer wiedzy bo stajemy się sprzęgłem pomiędzy najlepszymi placówkami badawczymi a naszą gospodarką.
[srodtytul]Miliony euro na wiedzę[/srodtytul]
Węzły wiedzy EIT to ośrodki naukowo-badawcze rozlokowanych w różnych częściach Europy. W ciągu sześciu lat Unia wyda na nie ok. 2,4 mld euro.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało wsparcie finansowe dla zwycięskiej wspólnoty z udziałem Polaków w wysokości 3 mln euro rocznie w okresie 2010-2013. Już w listopadzie 2008 roku Minister Barbara Kudrycka wskazała Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju jako jeden z dwóch programów badań strategicznych Zaawansowane technologie pozyskiwania energii, a w sierpniu br. ogłoszony został konkurs na badania z tego obszaru na 300 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA