Ekonomia

Szpitale dostaną 2,9 mld zł więcej. Protesty zawieszone

Ewa Kopacz
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Wydatki NFZ na leczenie szpitalne w 2010 roku będą o prawie 3 mld zł wyższe niż planowano. Jak dowiedziała się "Rz", obiecała to dziś na wieczornym spotkaniu z powiatami i szefami szpitali minister zdrowia Ewa Kopacz
Oznacza to, że szpitale dostaną tyle pieniędzy co w tym roku. Minister finansów podpisał dziś zmieniony plan finansowy NFZ na 2010 rok.
Powiaty, którym podlega większość szpitali publicznych, zrezygnowały w związku z tym z planowanych akcji protestacyjnych. Wspólnie apelowały o zmianę podziału pieniędzy przez NFZ i odmawiały podpisania z nim umów na leczenie pacjentów w 2010 roku. Skąd NFZ weźmie dodatkowe pieniądze? Z informacji Związku Powiatów Polskich wynika, że najwięcej - aż 2,5 mld zł - pochodzić będzie z tzw. rezerwy migracyjnej. Reszta zaś z likwidacji 1 procentowej rezerwy ogólnej Funduszu oraz oszczędności na refundacji leków.
Zmiany ogłoszono dziś podczas spotkania przedstawicieli Związku Powiatów Polskich z minister zdrowia Ewą Kopacz oraz prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jackiem Paszkiewiczem. Kolejne takie spotkanie zaplanowano na 22 grudnia. Szpitale i powiaty ocenia wtedy, czy oddziały wojewódzkie NFZ wywiązały się z dziś złożonych obietnic.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL