Historia

Proces generała Jaruzelskiego w Krakowie

generał Wojciech Jaruzelski
Fotorzepa, Darek Golik
W sali obrad krakowskiej Rady Miasta już w piątek odbędzie się proces generała Jaruzelskiego. To temat debaty oksfordzkiej z udziałem uczniów z V i IV LO w Krakowie, którzy sami wcielą się w oskarżycieli i obrońców dawnego szefa WRON.
W ramach edukacyjnych imprez związanych z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przygotowano też w Muzeum PRL w Nowej Hucie wystawę „Wojna polsko-jaruzelska” oraz grę miejską „Wywieś sztandar”.
Do udziału w nich zapraszają Urząd Miasta Krakowa i Muzeum PRL - czyli krakowski Oddział Muzeum Historii Polski. Wernisaż wystawy poświęconej pierwszym dniom stanu wojennego odbędzie się 13 grudnia o 18.00 w Muzeum PRL. Wojnę polsko-jaruzelską zobaczymy tam m.in. poprzez dokumenty filmowe z zasobów TVP, kroniki filmowe, a także zdjęcia Stanisława Markowskiego. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego 2010 r.
Także 13 grudnia w Nowej Hucie, w Alei Róż - gdzie dawniej stał pomnik Lenina, w samo południe rozpocznie się gra miejska „Wywieś sztandar”. Uczestnicy - 2-4-osobowe patrole będą przemierzać ulice, szukając punktów kontrolnych, gdzie trzeba będzie wykonać specjalne zadania. Młodzi ludzie, którzy chcą wziąć udział w imprezie, muszą skontaktować się z Muzeum PRL i podać m.in. nazwę swych patroli oraz tajne pseudonimy uczestników zabawy.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL