Biznes

Towarowe przewozy kolejowe odbijają się od dna

Ten listopad był dla przewoźników kolejowych lepszy niż przed rokiem. PKP cargo przewiozło o 5 proc. towarów więcej, CTL Logistics o około 15 proc.
Przewozy PKP Cargo w listopadzie 2009 roku wyniosły 10,24 mln ton. Praca przewozowa, która przekłada się na dochody przewoźnika, wykonywana przez spółkę w listopadzie wyniosła 2659 mln tonokolimetrów (masa towarów przewieziona na odległość) — od tej wykonanej w listopadzie 2008 była wyższa o 81 mln tkm.
Zeszły miesiąc był pierwszym w tym roku w którym przewozy spółki były wyższe niż rok wcześniej. Jeszcze miesiąc wcześniej w październiku były one o ok. 5 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie 2008 roku. Od początku roku spółka przewiozła 95,6 mln ton towarów — to o prawie 24 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Winne temu są drastyczne spadki z początku tego roku na poziomie ok 38 proc. w pierwszych czterech miesiącach 2009 r. Ożywienie na rynku zauważają też prywatni przewoźnicy kolejowi. — Listopad tego roku był zdecydowanie lepszy od tego samego miesiąca 2008 roku — mówi Krzysztof Sędzikowski, prezes CTL Logistics. W III kwartale tego roku CTL przewiózł ponad 4,2 mln ton towarów — to o 16 proc. więcej niż w okresie od lipca do września 2008 r. Wykonana praca wzrosła o 15 proc. do ok. 982 mln tonokilometrów.
Tymczasem rynek kolejowy za zachodnią granicą wciąż boryka się ze sporymi problemami. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez kolej niemiecką Deutche Bahn, w III kwartale tego roku towarowe przewozy kolejowe dalej spadały. Obroty DB Schenker Logistics we wrześniu spadły w porównaniu z rokiem poprzednim o 25,4 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL