Literatura

Literacki laur dla Dobosza

Andrzej Dobosz został 20. laureatem Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego. Otrzymał ją za tom felietonów „Ogrody i śmietniki”
Laureat, niezapomniany Filozof z filmu „Rejs” (w epizodach pojawiał się również w „Trzeba zabić tę miłość”, „Trzeciej części nocy”, a niedawno w „Rysiu”), bywał w swoim życiu redaktorem wydawnictwa, kierownikiem literackim teatru czy znakomitym księgarzem przez lata prowadzącym księgarnię Librairie Dobosz w Paryżu. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, pisuje też – ku naszej radości – teksty o książkach w „Rzeczpospolitej”.
Nagrodzone „Ogrody i śmietniki” (Biblioteka Więzi) to dopiero czwarta książka – po „Pustelniku z Krakowskiego Przedmieścia”, „O kapeluszu” i „Generale w bibliotece” – w dorobku pisarskim Dobosza, raczej nierozpieszczającego czytelników. A ma ich wielu, ceniących oryginalną wyobraźnię, przenikliwość, erudycję, dystans do „marności tego świata” i humor Pustelnika z Krakowskiego Przedmieścia (tak podpisywał swoje teksty we „Współczesności”). Wręczenie nagrody odbędzie się dzisiaj, 9 grudnia, o godz. 17 w Klubie Księgarza na Starym Mieście w Warszawie. Słowo wstępne wygłosi Włodzimierz Bolecki, a laudacje Tomasz Burek i Jacek Łukasiewicz.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL