Media

Media katolickie razem o in vitro

Zapłodnienie in vitro
Wikipedia
Siedem tygodników wydało wspólny dodatek o bioetyce. Abp Michalik jest skłonny poprzeć projekty ustaw autorstwa Piechy i Gowina
Pisma katolickie po raz pierwszy w historii zorganizowały wspólną akcję: wydały dodatek na temat bioetyki, zwłaszcza metody in vitro. W ten sposób media katolickie włączają się do debaty nad ustawą bioetyczną w Polsce.
Zaprezentowaną wczoraj broszurę „Bioetyka katolicka” dołączyły: „Gość Niedzielny”, „Idziemy”, „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, „Tygodnik Powszechny”, „Źródło” i biuletyn informacyjny Katolickiej Agencji Informacyjnej. Łączny nakład 16-stronicowego bezpłatnego dodatku wyniósł ponad pół miliona egzemplarzy. Dziennikarze siedmiu pism m.in. tłumaczą stanowisko Kościoła w sprawie in vitro, omawiają, na czym polega ta metoda, prezentują projekty ustaw o in vitro.
Abp Józef Michalik, przewodniczący episkopatu, w wywiadzie zamieszczonym w dodatku stwierdza, że najbliższy nauczaniu Kościoła jest projekt Komitetu Contra In Vitro (złożony w Sejmie przez grupę posłów) zakazujący in vitro. Gdyby został przez Sejm znów odrzucony, posłowie katoliccy powinni przepracować projekty Bolesława Piechy i Jarosława Gowina, by dostosować je do prawa naturalnego. Ale arcybiskup mówi też: „Nie możemy ogłosić, że popieramy rozwiązania, które są w jakimkolwiek stopniu niezgodne z nauczaniem Kościoła. Nie możemy popierać zła częściowo, choć oczywiście każde ograniczenie negatywnych skutków in vitro jest krokiem pozytywnym”. Poseł katolicki, podkreśla Michalik, powinien być „aktywny w trakcie całego procesu legislacyjnego i dążyć do dobra”.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL