Nowe technologie

Komputerowe przerwy w pracy

Wyskakujące okienka na stronach internetowych, czyli tak zwane pop-upy, nie tylko irytują, ale – jak udowodnili naukowcy – spowalniają naszą pracę poważniej, niż nam się wydaje.
Jak donosi „Daily Mail” badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Cardiff przeprowadzili eksperyment, polegający na tym, że ochotnicy wykonywali na komputerze czynności, które przerywały im pojawiające się na ekranie okienka. Prowadzący badanie dr Helen Hodgetts i prof. Dylan Jones twierdzą, że nawet pięciosekundowe zakłócenie pracy powoduje rozproszenie uwagi. – Nawet pozornie krótkie i błahe wiadomości pop-up pojawiające się na ekranie mogą mieć wpływ na naszą wydajność, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich częstotliwość w ciągu dnia pracy – tłumaczy dr Hodgetts.
Według psychologa Marii Gaj-Żuk przerwy w pracy nie zawsze są utrudnieniem. –Gdy natrafiamy na jakiś problem, którego nie potrafimy rozwiązać, to zalecane jest zajęcie się czymś innym i dopiero po jakimś czasie podjęcie wcześniejszego zadania. Często dzięki takiej przerwie mamy nowe pomysły, o które chwilę wcześniej było tak trudno – wyjaśnia psycholog.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL