Mundurowi

Mniej czasu na rozwiązanie testu

Kandydaci na agentów celnych będą mieli pół godziny mniej na napisanie testu ze znajomości cła, podatków czy zgłoszeń INTRASTAT, a 10 minut więcej na wypełnienie druków i formularzy
Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EC54E3F90541D0A0C2162E3D3574747C?id=173697]przepisy w sprawie egzaminu kwalifikacyjnego na agenta celnego oraz wpisu na listę agentów celnych[/link].
Nowe przepisy, które – jak zakłada Ministerstwo Finansów – zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich opublikowania, przewidują skrócenie maksymalnego czasu pierwszej, testowej części egzaminu na agenta celnego z obecnych 150 minut do 120 minut. Jak wyjaśnia ministerstwo w uzasadnieniu projektu, skrócenie pierwszej części egzaminu – a przypomnijmy, że jest sprawdzianem znajomości zagadnień prawa celnego, podatkowego i administracyjnego, niezbędnego dla czynności wykonywanych przez agentów celnych – „wynika z potrzeby dostosowania czasu trwania egzaminu do rzeczywistych potrzeb związanych z charakterem zadań egzaminacyjnych”. Nowością będzie ponadto określenie w rozporządzeniu czasu trwania drugiej części tego egzaminu polegającej na wypełnianiu druków i formularzy, m.in. zgłoszenia celnego. Do tej pory czas trwania drugiej części egzaminu regulowało zarządzenie przewodniczącego komisji egzaminacyjnej (nr 1 z 16 września 2008 r.). Przy tej okazji nieznacznie zostanie wydłużona druga część egzaminu (z obecnych 90 minut do 100 minut). Ministerstwo Finansów twierdzi, że taką zmianę postulowali sami zdający.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL