Medycyna i zdrowie

Nasienie skraca życie

www.sxc.hu
Odpowiedź na pytanie, dlaczego mężczyźni żyją krócej od kobiet, kryje się w ich własnej spermie. Naukowcy odkryli w niej odpowiedzialne za to geny
Męskie nasienie to zapowiedź nowego życia, ale i - jak wykazują najnowsze badania - przyspieszony wyrok śmierci dla właściciela. Obecne w spermie geny pozwalają mężczyznom osiągać większe rozmiary ciała, jednak ceną za to jest krótsze życie. Te rewelacje opublikowało pismo "Human Reproduction". Swoje wnioski naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Tokio wyciągnęli na podstawie badań na myszach, jednak twierdzą, że odnoszą się one do wszystkich ssaków, w tym ludzi.
Na potrzeby eksperymentu stworzono gryzonie z materiałem genetycznym pochodzącym wyłącznie od dwóch matek, bez udziału genów ojca. Zrodzone z tego dziwnego związku myszki, pozbawione jakichkolwiek męskich genów, przeżywały średnio o jedną trzecią dłużej niż gryzonie o normalnym zestawie genów. Ich cechą charakterystyczną były też mniejsze rozmiary i delikatniejsza budowa ciała. Co ciekawe, okazało się, że układ odpornościowy zmodyfikowanych myszy działa lepiej niż u zwykłych gryzoni. Naukowcy uważają, że ten odmienny stan zwierząt zrodzonych z dwóch matek to efekt braku aktywności przenoszonego przez samce ssaków genu o nazwie Rasgrf1. Gen ten przechodzi na obie płcie, jednak u samic jest wyciszany. Dzięki temu mogą one żyć dłużej. W Polsce różnica ta wynosi blisko dziewięć lat: podczas gdy panie statystycznie dożywają osiemdziesiątki, panowie nieznacznie przekraczają 70. rok życia.
- Od dłuższego czasu zdawaliśmy sobie sprawę, że niemal wszędzie na świecie kobiety żyją dłużej od mężczyzn i że warunkowane płciowo różnice w długości życia istnieją również u innych ssaków - powiedział kierujący badaniami prof. Tomohiro Kono. - Do dziś przyczyny tego zróżnicowania były niejasne. Wciąż jednak nie wiemy, czy długość życia u ssaków jest kontrolowana przez genom jednego czy dwojga rodziców i dlaczego to kobiety otrzymały od natury prezent w postaci dłuższego życia. Naukowiec podkreśla, że różnice w budowie ciała obu płci mają swoje ewolucyjne uzasadnienie. Potężniejsza sylwetka pozwalała mężczyznom skutecznie rywalizować o względy pań. Te ostatnie z kolei są przystosowane do oszczędniejszego wydatkowania energii, co pozwala im wydajnie opiekować się potomstwem. - To bardzo interesujące odkrycie, jednak uważam, że różnice w długości życia obu płci - które u ludzi zmieniały się się z biegiem czasu i zależały w dużej mierze od środowiska życia - mają dużo bardziej skomplikowane podłoże niż pojedynczy gen - powiedziała serwisowi BBC prof. Kay-Tee Khaw, specjalista w dziedzinie starzenia się z University of Cambridge.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL