Surowce i Chemia

Tusk przekonuje górników, Polacy im kibicują

Ponad połowa (61 proc.) Polaków uważa, że górnictwo węgla kamiennego jest wartym podtrzymania miejscem pracy tysięcy ludzi – wynika z sondażu TNS OBOP dla „Wiadomości” TVP 1
40 proc. badanych uznało tę dziedzinę gospodarki za gwarancję minimalnej niezależności energetycznej kraju, a tylko 9 proc. – za nadmierne obciążenie dla budżetu. Tyle samo (9 proc.) sądzi, że górnictwo jest zagrożeniem ekologicznym (można było wskazać kilka odpowiedzi).– Wasza praca jest wyjątkowa – mówił do górników premier Donald Tusk w Libiążu podczas piątkowego spotkania z okazji barbórki. Przekonywał, że w Brukseli dokonał się przełom w rozmowach, które mogły się zakończyć „dramatycznie źle dla polskiego węgla”.
– Polsce udało się uzyskać czas na to, by polski przemysł energetyczny przystosować do wymogów, jakie cały świat chce sobie narzucić w związku z zagrożeniami środowiskowymi – mówił szef rządu.Premier przyznał renty specjalne wdowom po tragicznie zmarłych górnikach, które straciły do nich prawo w 1998 r. po wejściu w życie nowych przepisów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL