Medycyna i zdrowie

Ojciec polskiej seksuologii

fot. archiwum OPZS
Rzeczpospolita
Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość z okazji 80. urodzin profesora Kazimierza Imielińskiego, prekursora polskiej seksuologii
– Przybędą liczne sławy ze świata medycyny – zapowiada Małgorzata Smolińska, jedna z organizatorek imprezy.
Kazimierz Imieliński jako pierwszy lekarz w Polsce uzyskał tytuł specjalisty seksuologa. W 1973 roku w Akademii Medycznej w Krakowie zorganizował Zakład Seksuologii. Dzięki niemu ta dziedzina wiedzy uzyskała rangę nauki akademickiej. – W świecie zasłynął również jako osoba propagująca koncepcję medycyny humanistycznej – podkreśla seksuolog Zbigniew Izdebski. Imieliński jest założycielem Polskiej Akademii Medycyny, której głównym celem jest głoszenie idei humanizmu. Od 1998 roku jest również prezydentem Światowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera. Spośród jego publikacji najbardziej znana jest trylogia: „Seksuologia społeczna”, „Seksuologia kulturowa” i „Seksuologia biologiczna”. W swojej działalności naukowej zawsze podkreśla, że zdrowie psychiczne człowieka to całość i nie można oddzielać życia seksualnego od uwarunkowań społecznych i relacji międzyludzkich.
Ma tytuł doctora honoris causa 56 zagranicznych uniwersytetów i trzykrotnie otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. – Jest człowiekiem twórczym i wymagającym zarówno od siebie, jak i od innych – podsumowuje Izdebski.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL