Media i internet

NBC Universal zmienia właściciela

NBC
AFP
Wyceniana na 30 mld dol., czwarta największa na świecie firma rozrywkowo-medialna zmieni właściciela. Kontrolę nad nią przejmie koncern Comcast
Kontrolowany dotychczas przez General Electric rozrywkowo-medialny gigant NBC Universal to właściciel potężnej grupy telewizyjnej NBC oraz wytwórni filmowej Universal Pictures, która stoi za takimi filmami, jak m.in. „Zabić drozda”, „Pianista” i „Łowca jeleni”.
Dotychczas 80 proc. udziałów w NBC Universal należało do General Electric, a 20 proc. posiadało francuskie Vivendi. Teraz Francuzi odsprzedają swój pakiet za 5,8 mld dol. Po tej transakcji kontrolę nad spółką przejmie wspólne joint venture GE i Comcastu, który jest największym operatorem kablowym w USA. Comcast będzie miał 51 proc. udziałów w spółce. Zapłaci za nie 6,5 mld dol. i dodatkowo wyłoży 7,25 mld dol. na działalność spółki – w tym m.in. produkcję telewizyjną. Finansowanie transakcji (9,85 mld dol.) zapewni Comcastowi konsorcjum pięciu banków – JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BoA Merill Lynch i Citigroup. Nowo powstałe joint venture Comcast-GE odziedziczy też 9 mld dol. długu.
[wyimek][srodtytul]5,8 mld dol.[/srodtytul] za tyle Vivendi odsprzeda GE 20 proc. swoich udziałów w NBC Universal[/wyimek] Do czasu zamknięcia transakcji pomiędzy Comcastem i GE Vivendi będzie co kwartał otrzymywać dywidendę ze spółki, bo zmiana struktury właścicielskiej ma się odbywać etapami (7,66 proc. udziałów sprzeda GE do września przyszłego roku, a pozostałe później). – Transakcja wpisuje się w strategiczne cele Vivendi i jest w interesie jej udziałowców – skomentował decyzję koncernu Jean-Bernard Levy, prezes Vivendi, i dodał, że firma jest zdeterminowana, by u progu nowej dekady kontynuować swoją strategię rozwoju. Decyzja Vivendi nie jest zaskoczeniem. Firma już wcześniej zapowiadała, że zamierza skupić się na telekomunikacji, muzyce, grach wideo i płatnej telewizji. NBC Universal jest czwartym na świecie rozrywkowym imperium po koncernach Walt Disney, News Corp. i Time Warner. Firma działa od 1925 roku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL