Surowce i Chemia

Górnicy odwołali barbórkową pikietę, świętowanie się rozpoczęło

Nie będzie jutro pikiety przed siedzibą koncernu Tauron w Katowicach - zdecydowali związkowcy z Solidarności Południowego Koncernu Węglowego - poinformował portal nettg.pl
Zawieszenie akcji protestacyjnej to efekt trwających od rana rozmów w resorcie gospodarki. Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił związkowców, że problem przyznania akcji koncernu Tauron załodze Południowego Koncernu Węglowego zostanie rozwiązany z korzyścią dla pracowników. – Jest dobra wola ze strony rządu i zarządu Tauronu - mówi Dariusz Piechowicz z Solidarności PKW. - Do przyznania nam akcji potrzebne są jednak zmiany legislacyjne, a te wymagają czasu. Dlatego, w geście dobrej woli, zdecydowaliśmy o zawieszeniu protestu i nieorganizowaniu jutro pikiety w Katowicach. Górnicy planowali bowiem zamiast świętować Barbórkę – pikietować pod siedzibą Tauronu.
Spór dotyczy bowiem prawa do akcji Tauronu. Zgodnie z obecnymi przepisami pracownicy Południowego Koncernu Węglowego, którego współwłaścicielem jest Tauron, mieli ich być pozbawieni. Od wielu miesięcy protestowała przeciwko temu zakładowa Solidarność. Sprawa kilkakrotnie poruszana była też podczas obrad Komisji Trójstronnej. Nieoficjalnie mówi się, źe górnicy PKW zrezygnowali z protestu, bo to właśnie do ich kopalni, Janiny w Libiążu (do PKW należy jeszcze Sobieski w Jaworznie) przyjedzie jutro premier Donald Tusk. Na Śląsk natomiast nie przyjedzie jednak mimo wcześniejszych zapowiedzi prezydent Lech Kaczyński – jest bowiem przeziębiony. Miał on spotkać się z górnikami w Rudzie Śląskiej. To tam w tym roku w kopalni Wujek-Śląsk na ruchu Śląsk doszło do największej w ostatnich latach katastrofy – w wyniku wybuchu metanu zginęło 20 górników. Także tam w 2006 r. w kopalni Halemba wybuch metanu i pyłu węglowego zabił w listopadzie 2006 r. 23 górników (największa katastrofa polskiego górnictwa od lat 70.). Górnicy mówią, że przed swoim świętem Barbara zbiera żniwo – wczoraj w Halembie rannych zostało trzech górników, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – zapewnił „Rzeczpospolitą” Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia.
Świętowanie na Śląsku już się zaczęło. Dziś uroczystości w Katowickim Holdingu Węglowym, jutro m.in. w Wyższym Urzędzie Górniczym i Kompanii Węglowej.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL