Finanse

MF sprzedało obligacje za 5,1 mld zł

Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o łącznej wartości 5,1 mld zł.Inwestorzy kupili papiery dwuletnie za 1,44 mld zł (popyt wyniósł 5,47 mld zł), oraz pięcioletnie za 3,63 mld zł (przy popycie 5,62 mld zł)
Średnie rentowności wyniosły odpowiednio: 5,099 proc. i 5,778 proc. To przedostatnia tegoroczna aukcja. Do końca grudnia MF planuje już tylko jeden przetarg zamiany obligacji. Alternatywą dla papierów skarbowych dla inwestorów może być jeszcze zakup gwarantowanych przez Skarb Państwa obligacji drogowych Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK będzie chciał pozyskać 9 grudnia brakujące 1,8 mld zł na dofinansowanie Krajowego Funduszu Drogowego.
Według dealerów, wysoki popyt na przetargu to efekt ograniczenia emisji pod koniec roku, jak i faktu, że po raz pierwszy oferowane były pięciolatki z terminem wykupu na kwiecień 2015 r. W sumie sprzedaż obligacji w tym roku sięga już 94,6 mld zł. Oprócz tego, resort uplasował na rynku bony skarbowe za 55,6 mld zł. Spore potrzeby budżetu spowodowały, że już w listopadzie roczny plan realizacji potrzeb pożyczkowych brutto został zrealizowany. Większa skala emisji oznacza, że szybciej przyrasta dług publiczny. Według wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej-Roguskiej, cytowanej przez agencję PAP, istnieje duże prawdopodobieństwo, że relacja długu do PKB przekroczy 55 proc., co oznaczać będzie konieczność przygotowania ustawy budżetowej bez deficytu.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL