Lokaty i inwestycje

W grudniu oprocentowanie obligacji bez zmian

Obligacje skarbowe sprzedawane w sieci PKO BP w grudniu tego roku zapewniają takie same odsetki jak emisje listopadowe
Stałe oprocentowanie dwulatek wynosi 4,75 proc. w skali roku. Po dwóch latach za każdy papier oferowany teraz po 100 zł dostaniemy łącznie z odsetkami 109,73 zł.
Czterolatki mają oprocentowanie w wysokości 5,75 proc. w skali roku. Taka stawka obowiązuje w pierwszym roku. W kolejnych latach będzie wyliczana na podstawie wskaźnika inflacji powiększanego o stałą 2,5-pkt marżę. Grudniowe dziesięciolatki gwarantują w pierwszym roku 6,75 proc. odsetek. Ich oprocentowanie, podobnie jak czterolatek, jest oparte na wskaźniku inflacji (w kolejnych latach dodaje się do niego marżę w wysokości 2,75 pkt).
Od początku listopada prowadzona jest również sprzedaż obligacji trzyletnich, których oprocentowanie zmienia się co pół roku. W obecnym pierwszym okresie odsetkowym, trwającym do końca kwietnia 2010 r., wynosi 4,1 proc. w skali roku. Cena emisyjna tych papierów to 99,90 zł, z tym że w punktach sprzedaży kosztowały one tyle tylko pierwszego dnia. Od tamtej pory do ceny codziennie doliczane są narosłe do tego czasu odsetki. Ci, którzy mają dwulatki lub czterolatki z terminem wykupu w grudniu 2009 r., mogą zamienić je na papiery z nowej emisji. Płaci się wtedy za każdy walor o 10 gr mniej (99,90 zł). Dyspozycję zamiany trzeba złożyć na trzy dni robocze przed terminem wykupu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL