Biznes

PZU na giełdę - zdecydowali akcjonariusze

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Akcjonariusze obecni na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu jednogłośnie zagłosowali za rozpoczęciem przygotowań spółki do giełdowego debiutu
IPO największego polskiego ubezpieczyciela ma , zgodnie z przyjętą uchwałą, nastąpić do końca 2012 roku. Jednak obydwaj najwięksi akcjonariusze, czyli Skarb Państwa oraz Eureko chcą jak najszybszego wejścia spółki do obrotu. Dlatego dojść do niego ma już w przyszłym roku.
Prezes PZU Andrzej Klesyk zapowiedział, że najwcześniejszym możliwym terminem debiutu jest 14 maja 2010 roku. Termin ten wynika z wymogów nie tylko polskiego, ale i amerykańskiego prawa. A to przewiduje, że do IPO powinno dojść nie później niż 135 dni po zamknięciu ostatniego okresu rozrachunkowego. W związku z tym, jak zapowiedział Klesyk, spółka planuje opublikować zaudytowane wyniki za ten rok "na długo przed zakończeniem I kwartału".
- Jesteśmy w stanie przygotować firmę do IPO w maju. Jednak potrzebne są jeszcze decyzję głównych akcjonariuszy dotyczące szczegółów oferty - powiedział Klesyk. Dodał, że kolejne możliwe terminy debiutu, oparte już na kwartalnych wynikach finansowych, to 13 sierpnia, a potem początek listopada. W październikowej ugodzie Eureko - Skarb Państwa, akcjonariusze zobowiązali zarząd spółki do złożenia prospektu do KNF w ciągu siedmiu miesięcy od podjęcia uchwały w tej sprawie. Oznacza to, że nadzór powinien otrzymać dokument do 2 lipca 2010 r. Akcjonariusze zdecydowali także o zmianach w statucie PZU, dostosowując go do postanowień ugody między akcjonariuszami. W ostatniej chwili Skarb Państwa złożył nową wersję projektu statutu, zaakceptowaną przez Eureko. Poza poprawkami interpunkcyjnymi i technicznymi, zmienił liczbę członków zarządu. Jak pisaliśmy w dzisiejszej gazecie, projekt przewidywał, że zarząd spółki będzie się składał z 2 - 4 osób. Ostatecznie zdecydowano jednak, że będzie miał 3-7 członków. Zmiany w statucie musi zaakceptować jeszcze KNF.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL