Biznes

Dwucyfrowy wynik funduszy w 2009 roku

Wyniki inwestycyjne Funduszy
Rzeczpospolita
Zaledwie o 0,1 proc. wzrosła przeciętna wartość jednostek rozrachunkowych funduszy emerytalnych w listopadzie
To ich najsłabszy miesięczny wynik inwestycyjny od lutego. W tym czasie większość głównych indeksów giełdowych wzrosła, w tym WIG20 o 1,9 proc., a WIG o 1,7 proc. Mniej wzrósł mWIG40, bo 0,9 proc., a sWIG80 spadł o 0,2 proc. (wszystkie wyliczenia do 27 listopada, na ostatni dzień listopada mogą być nieznacznie wyższe, bo wczoraj giełda rosła).
– W listopadzie zwyżkowały kursy niewielu spółek, głównie największych, takich jak Pekao, PKO BP czy KGHM, oraz kilku średniej wielkości. Rynek akcji był więc raczej płaski, podobnie jak obligacji – mówi Adam Kurowski, dyrektor inwestycyjny w Axa PTE. Miało to wpływ na listopadową stopę zwrotu OFE. Wynik najlepszego funduszu emerytalnego Amplico wyniósł prawie 0,4 proc., kolejnej Axy 0,3 proc. Cztery fundusze były na minusie. Najsłabiej wypadł fundusz Polsat, podobnie zresztą jak w październiku. Wpływa na to konstrukcja jego portfela, w którym jest dużo spółek o małej kapitalizacji. Indeks tych firm drugi miesiąc z rzędu jest na minusie.
Od początku roku wynik z inwestycji OFE przeciętnie wynosi 12,4 proc. W tym zestawieniu przoduje Polsat, który zarobił w tym czasie dla klientów ponad 18 proc. Stopa zwrotu kolejnego za nim Generali wynosi 13,7 proc. Najsłabiej wypadają Nordea (10,9 proc.) oraz Aviva (11,1 proc.). Grudzień nie powinien – według zarządzających – znacząco zmienić tego dwucyfrowego wyniku za cały 2009 r. Od początku działalności OFE (od września 1999 r.) przeciętna zmiana wartości ich jednostek wynosi 156,5 proc. Najlepiej wypada Generali (174,8 proc.). Aktywa funduszy emerytalnych na koniec listopada wyniosły 172,3 mld zł i były nieznacznie niższe niż na koniec października (172,5 mld zł). ZUS przekazał OFE w listopadzie 1,5 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL