fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Energa wyda 4 mld zł na elektrownię gazową

Kto sprzedaje energiĘ
Rzeczpospolita
Gdańska grupa wspólnie z irlandzkim ESB chce postawić największy w kraju zakład opalany gazem
Obie spółki podpisały umowę konsorcjum dotyczącą budowy i uruchomienia nowej elektrowni o łącznej mocy 800 megawatów (MW) – wynika z informacji „Rz”.
Energa szacuje, że w nową jednostkę zainwestować trzeba będzie łącznie około 4 mld zł. Ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przekroczy 6 mln MWh. Energią tą można zasilić ok. 2 mln gospodarstw domowych. Grupa chce ograniczyć wpływ elektrowni na środowisko. – Emisja dwutlenku węgla dla tego obiektu będzie o 40 proc. mniejsza w porównaniu z jednostką węglową o takiej samej mocy i skali produkcji – wyjaśnia Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi. Niedługo powstanie spółka celowa do realizacji przedsięwzięcia. Jednostka ma powstać w północnej części kraju do 2015 r. Moc nowej elektrowni może być zlokalizowana w jednym bloku lub zostać podzielona na dwa mniejsze – po 400 MW. O tym przesądzą ostateczne analizy techniczne.
To już drugi projekt gazowy przygotowywany przez Energę. W maju grupa wraz z PGNiG i Lotosem rozpoczęła działania zmierzające do budowy na terenie Gdańska elektrociepłowni gazowej o mocy około 200 MW, wytwarzającej parę technologiczną i energię elektryczną na potrzeby samego Lotosu oraz energię dla północnej części Polski. Realizacją programu Progaz zajmuje się w grupie spółka Energa Trading. Nowe jednostki na gaz powstawać będą także na południu kraju. W pierwszej połowie 2010 r. ruszyć powinna budowa bloku energetycznego o mocy 400 MW w Stalowej Woli. Przedsięwzięcie to zrealizować chcą wspólnie PGNiG i Tauron Polska Energia. Konsorcjum Zakładów Azotowych w Tarnowie, PGNiG, Polimeksu-Mostostalu oraz Tauronu także podpisało list intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni gazowej w Tarnowie. O zainteresowaniu irlandzkiego ESB polskim rynkiem mówi się już od jakiegoś czasu, m.in. w kontekście możliwej budowy elektrociepłowni gazowej w Policach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA