fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

PGE pokazała, że warto ryzykować

- Największa od lat oferta publiczna wchodzi w końcową fazę. Sprzedaż akcji Polskiej Grupy Energetycznej, największej z firm z tego sektora w Polsce, pokazuje, jaka siła drzemie w rynku kapitałowym. I jaką siłę mają jeszcze inwestorzy indywidualni - pisze Kuba Kurasz
[link=http://blog.rp.pl/kurasz/2009/10/27/pge-pokazala-ze-warto-ryzykowac/" target="_blank]Skomentuj na blogu[/link]
Wspomagani przez kredyty inwestorzy indywidualni zgłosili chęć zakupu akcji PGE o wartości około 20 mld zł, wobec przeznaczonej dla nich puli o wartości 600 mln zł. Szkoda tylko, że Skarb Państwa nie wykorzystał spodziewanego boomu na akcje PGE i nie zdecydował się na sprzedaż chociaż części swoich akcji już w tym podejściu. Dzięki temu przy ustalaniu ostatecznego przydziału akcji w transzy inwestorów indywidualnych nie zabrakłoby elastyczności.
A tak zapewne trwała swoista gra pomiędzy spółką, doradcami a Ministerstwem Skarbu – kto mocniejszy? Doradcy pewnie przekonywali, że historycznie rzecz biorąc, większość inwestorów indywidualnych w dużych prywatyzacjach szybko się pozbywa akcji tuż po debiucie. Zwiększając więc istotnie pulę dla drobnych graczy, zwiększa się ryzyko nadpodaży akcji PGE w trakcie pierwszych tygodniu handlu na giełdzie. Takiego ryzyka nie lubią zaś duzi inwestorzy. Spółka przekonywała zapewne, że jeśli się zwiększy gwałtownie transzę dla inwestorów indywidualnych, właśnie z powodu tego ryzyka, inwestorzy zagraniczni i duże krajowe fundusze nie będą skłonne się zgodzić na maksymalny poziom ceny emisyjnej. Z kolei Ministerstwo Skarbu chcąc prawdopodobnie zachować twarz wśród drobnych inwestorów, naciskało na zwiększenie ich puli. Co tu dużo ukrywać, w takich dniach jak dziś widać, że najlepiej byłoby w pełni prywatyzować państwowe molochy – i to najlepiej przez giełdę. Ofertę PGE trudno nazwać prywatyzacją, bo Skarb Państwa będzie po tej transakcji miał aż 85 proc. kapitału. Giełdowa sprzedaż akcji PZU już w przyszłym roku. Czy będzie inaczej?
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA