fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Filmowa bajka o Chopinie w wersji stereo 3D

Twórcy filmu pokazali wczoraj w Warszawie pierwsze zrealizowane sceny. Cały „Projekt Chopin” będzie gotowy w 2010 roku
W tej technice nikt dotąd nie zrealizował filmu w Polsce, a na świecie powstała tylko jedna animowana opowieść w wersji 3D stereoskopowej.
Pomysł filmu, który najmłodszych widzów wprowadzałby w świat muzyki Chopina, narodził się u nas, ale od razu zainteresowano nim brytyjską firmę BreakThru Films, w której powstał nagrodzony Oscarem w 2008 roku animowany „Piotruś i wilk”. Podobnie jak i w przypadku tego tytułu Brytyjczycy wybrali na partnerów polskich twórców i realizatorów. – To bardzo trudny projekt – przyznaje Hugh Welchman z BreakThru Films. – Muzyka Chopina nie jest ilustracyjna, to zapis nastrojów i intymnych emocji. Długo szukaliśmy tematu dla opowieści, która ma jej towarzyszyć.
„Projekt Chopin” będzie bajką o dwójce współczesnych dzieci. Na jednym z warszawskich podwórek znajdą stary fortepian. Zamieni się on w latającą maszynę, dzięki której rozpoczną pełną przygód podróż po Europie do miejsc związanych z Chopinem. – Zdjęcia realizujemy w 20 scenografiach – mówi reżyser Adam Wyrwas. Utwory Chopina nagrał słynny Chińczyk Lang Lang. – Już po pierwszej rozmowie przystał na to z ogromną ochotą – mówi Hugh Welchman. Budżet animacji wynosi 18 mln zł. Dwa miliony wyłożył Polski Instytut Sztuki Filmowej, tyle samo dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współproducentami są m.in. TVP, Canal+, norweskie Storm Studios. Premiera kinowa 85-minutowego filmu planowana jest na koniec lata 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA