fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

W hołdzie Milesowi Davisowi

Michał Urbaniak wydał właśnie album „Miles of Blue”
Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Koncert amerykańskiego zespołu Michała Urbaniaka otworzy 51. festiwal Jazz Jamboree.
Skrzypek, saksofonista, kompozytor i producent Michał Urbaniak wydał właśnie album „Miles of Blue” i jej premiera będzie kulminacyjnym momentem tegorocznej edycji imprezy. Koncert odbędzie się w Sali Kongresowej, w której przez 50 lat miłośnicy jazzu oklaskiwali największe gwiazdy, w tym dwukrotnie Milesa Davisa.
Urbaniak wydał album poświęcony pamięci Davisa w 50. rocznicę ukazania się jego legendarnej płyty „Kind of Blue”. Przedstawił na nim własną interpretację słynnego tematu „All Blues”. W rozmowie z „Rz” zapowiedział, że wykona również utwór „Don’t Lose Your Mind” z płyty „Tutu”. Muzyk zagrał na nim solówkę, która zaważyła na jego dalszej karierze. Album „Miles of Blue” powstał we współpracy z raperami. Dwoje z nich: córkę Mikę i NATO, usłyszymy w Pałacu Kultury. Poza tym towarzyszyć mu będą: trębacz Tom Browne, gitarzysta Dave Gilmore, perkusista Troy Miller, basista Otto Williams i pianista Don Blackman. Nie pojawią się natomiast zapowiadani wcześniej: basista Marcus Miller i pianista George Duke.
Urbaniak osiągnął w Stanach Zjednoczonych popularność, jakiej nie udało się zdobyć innym naszym jazzmanom. Zadebiutował na Jazz Jamboree ’61 w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Osiem lat później założył własną grupę, która przekształciła się w Michał Urbaniak Constellation. W USA wydano nagrany w Europie album „Fusion”, który był początkiem kariery Urbaniaka jako czołowego muzyka stylu fusion. Tam powstały jego sztandarowe albumy: „Atma”, „Fusion III”, a następnie „Urbanator”. Michał Urbaniak wszedł do jazzu w roli saksofonisty, ale problemy zdrowotne zmusiły go do prób ze skrzypcami. Odnalazł w nich brzmienie, które doskonale wpasowało się w nurt elektrycznego jazzu – fusion. Eksperymentował z free jazzem i muzyką współczesną, ale uważa, że bez jazzowego rytmu jazz nie istnieje. Z pewnością udowodni to scenie. [i]Michał Urbaniak „Miles of Blue”, Sala Kongresowa, PKiN, pl. Defilad 1, bilety: 65 – 130 zł, rezerwacje: www. eventim.pl, www.ticketpro.pl, niedziela (25.10), godz. 20[/i] [ramka][srodtytul]Przed nami[/srodtytul] [b]• 23 listopada, godz. 20, Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56[/b] Śpiewając Jazz: Marianna Wróblewska, Maciej Zakościelny, Beata Przybytek [b]• 5 grudnia, godz. 20, Fabryka Koneser, ul. Ząbkowska 27/31 [/b] New Way Jazz: Marcin Masecki, Ziv Ravitz, Tymon Tymański, Brass Ensemble [b]• 13 grudnia, godz. 20, Klub Palladium, ul. Złota 9[/b] 1989–2009 – Jacek Kaczmarski na jazzowo: Janusz Szrom, Anna Serafińska, Maria Sadowska —m.d.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA