fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Cesja tylko na najbliższe osoby

Książeczki nie można scedować na dowolną osobę, lecz tylko na rodzinę
Bywa, że książeczka leży w szufladzie, bo nie stać nas na nowe mieszkanie lub wykup dotychczasowego. Nie ma więc okazji, by ją zrealizować. Jest natomiast w rodzinie osoba (np. dziecko), która stara się o własne lokum. Można przenieść prawa do książeczki na nią. Są tu jednak ograniczenia.
PKO BP pozwala na cedowanie praw tylko w bliskiej rodzinie. Można zrobić to między: małżonkami (nawet rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi (również między przysposobionym i przysposabiającym), dziadkami i wnukami, rodzeństwem, także przyrodnim, macochą i ojczymem oraz pasierbami. Może się zdarzyć, że po przeniesieniu praw jedna osoba stanie się właścicielem kilku książeczek mieszkaniowych. Wówczas bank musi wypłacić premię z każdej z nich. Przy tym nalicza się premię w odniesieniu do wpłat nieprzekraczających kosztów budowy 55 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania albo 70 mkw. powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego.
Cesja książeczki jest prosta, gdy stronami są osoby dorosłe. Do przeniesienia praw wystarczy, aby obie stawiły się w oddziale PKO BP prowadzącym rachunek wkładu do książeczki i zabrały ze sobą dowody osobiste i książeczkę. W obecności pracownika banku dojdzie do spisania umowy cesji. Inaczej sytuacja się przedstawia, gdy jedną ze stron jest dziecko. W tym wypadku bowiem potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego i opiekuńczego. Zasady dotyczące cedowania zawiera zarządzenie nr B/1/ VIII/86 prezesa NBP z 24 lutego 1986 r. „Postanowienia dla właścicieli oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych wystawionych przez PKO po 1 stycznia 1983 r.” .
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA