fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rynek mleka zaczyna wychodzić na prostą

Widać skutki wzrostu popytu na przetwory mleczarskie na światowym rynku. Coraz wyższe ceny za swoje produkty otrzymują także polskie zakłady mleczarskie.
Rzeczpospolita
– Sytuacja w branży powoli się stabilizuje. Dowodem na to są rosnące ceny zbytu oraz skupu mleka – mówi Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Dodaje, że od połowy tego roku cena serów dojrzewających jest wyższa o ok. 10 proc.
Dalsze podwyżki cen prognozują eksperci Agencji Rynku Rolnego. Najbardziej będą one widoczne w przypadku m.in. cen zbytu masła i odtłuszczonego mleka w proszku. W marcu 2010 r. masło sprzedawane w blokach kosztować może nawet 10,5 zł za kilogram. W grudniu 2009 r. cena tego produktu powinna wynieść od 9,9 do 10,3 zł.
Do Polski zaczynają docierać skutki poprawy koniunktury na światowych rynkach. – Coraz więcej kupują m.in. Chiny, kraje Afryki Północnej oraz Rosja – mówi Broś. Lepsza końcówka roku to jednak za mało, aby nadrobić słabe pierwsze półrocze w handlu zagranicznym. Wartość eksportu polskich produktów mleczarskich może być w 2009 r. o ok. 30 proc. niższa niż w 2008 r.
Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zwraca uwagę, że polskie mleczarnie wyszły obronną ręką z trudnego okresu. W pierwszej połowie 2009 r. rentowność netto branży wyniosła 2,9 proc. Była zbliżona do poziomu z 2007 r., który był bardzo udany dla mleczarstwa.
Biorąc pod uwagę spadek wartości sprzedaży o 7 proc., zwiększenie rentowności było możliwe głównie dzięki obniżkom cen surowca. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2009 r. mleczarnie płaciły dostawcom średnio o 20 proc. mniej niż przed rokiem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA