fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wolność prasy - Polska awansowała o 10 miejsc

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Polska awansowała na 37. miejsce w rankingu wolności prasy opublikowanym przez organizację Reporterów bez Granic. W klasyfikacji prowadzą ex aequo Finlandia, Dania, Irlandia, Norwegia i Szwecja. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska awansowała o 10 pozycji. Nasz kraj dzieli 37. lokatę ze Słowenią.
Reporterzy bez Granic wskazują na niebezpieczeństwa czyhające na dziennikarzy w Chorwacji (78. miejsce w zestawieniu), gdzie wydawca jednego z dzienników zginął w zamachu bombowym, czy na Słowacji, gdzie dano ministrowi kultury wpływ na publikacje prasowe.
Aż o 47 pozycji spadł Izrael - do czego przyczyniła się operacja w Strefie Gazy na przełomie tego i poprzedniego roku. Zatrzymano wtedy pięciu dziennikarzy, trzech trafiło do więzienia, wprowadzono też cenzurę wojenną. O osiem pozycji - z 35. na 43. spadła Francja. Niżej są także Włochy, które zajmują 48. miejsce w zestawieniu. Z 36. lokaty na 20. wskoczyły Stany Zjednoczone.
Na szarym końcu rankingu znajduje się Erytrea, nieznacznie wyprzedzająca Koreę Północną. 172. miejsce zajmuje Iran, 171. jest Birma, 170. - Kuba, a 168. - Chiny. 153. pozycję - niższą o 12 miejsc niż przed rokiem - zajmuje Rosja. Nieznaczny awans odnotowała natomiast Białoruś - na 151. pozycję w rankingu.
Tegoroczny, coroczny ranking Reporterów bez Granic, zajmuje się sytuacją w mediach od 1 września 2008 roku do 31 sierpnia 2009.
[ramka][link=http://www.rsf.org/en-classement1003-2009.html]Wyniki rankingu na stronach reporterów bez Granic[/link][/ramka]
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA