Jak szacować pensję częściową

Podwładnemu, który przechoruje niemal cały październik, a będzie pracował tylko ostatniego dnia tego miesiąca, za tę dniówkę nie musimy – według prawa – nic płacić
Wynika tak bezpośrednio z § 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.,[/link].A dzieje się tak dlatego, że [b]przepis ten operuje dzielnikiem 30, nawet jeśli chodzi o miesiące obejmujące więcej albo mniej dni kalendarzowych. W rachunkach zawsze wychodzi wtedy, że trzeba zatrudnionemu albo uszczknąć dniówkę, albo mu dopłacić więcej niż zwykle.[/b] Ale zacznijmy od początku.[srodtytul]Zawsze jeden dzielnik[/srodtytul]Chodzi o tzw. wynagrodzenie częściowe za dni przepracowane w miesiącu, kiedy za jego część pracownik otrzymał albo wynagrodzenie chorobowe z art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3AE8E6...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL