fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Silniejsza zapaść w reklamie

Najbardziej ucierpi na spadkach wpływów z reklam region, do którego zalicza się Polska. Jedyny wzrost odnotuje rynek w Ameryce Łac.
Rzeczpospolita
Wydatki na reklamę na świecie spadną w tym roku aż o 9,9 proc., a nie, jak podawano wcześniej, o 8,5 proc. – wynika szacunków ZenithOptimedia
Jak podkreślają analitycy, nie należy tego jednak odczytywać jako pogorszenia się sytuacji. Korekta wynika z niedoszacowanego spadku rynku w pierwszej połowie roku.
“Druga połowa roku przebiega zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami. Spadki są wolniejsze” – potwierdza sieć domów mediowych w swoim najnowszym raporcie. Kurczący się rynek reklamy odbił się na wynikach największych mediowych spółek świata za pierwsze półrocze. Z wyliczeń ZenithOptimedia wynika, że średni spadek przychodów z mediów dużych spółek wyniósł 13,1 proc. Przychody z sektora mediowego Time Warner spadły w I półroczu o 7,7 proc., News Corp. o 16,4 proc., a CBS Corp. o 16,5 proc. O 4 proc. wzrosły natomiast analogiczne przychody koncernu Google.
Globalne wydatki na reklamę spadną w tym roku do 444, 84 mld dol. Najbardziej, o prawie 21 proc., do 27,86 mld dol., obniżą się wpływy z reklam w Europie Środkowo-Wschodniej. – Spodziewamy się, że tegoroczny spadek wydatków na reklamę w Polsce będzie dwucyfrowy – mówi Jacek Dzięcielak, prezes domu mediowego MPG. Jedynym medium, które odnotuje w tym roku wzrost wpływów z reklam w skali światowej, będzie Internet – wartość rynku reklamy w sieci urośnie o 9,2 proc. do 54,1 mld dol. Większość tych wpływów będzie pochodziła z linków sponsorowanych i niestandardowych formatów reklamowych. Dzięki ciągłym zwyżkom w 2011 roku reklama internetowa będzie stanowiła już 14,9 proc. globalnych wydatków. Najbardziej na kryzysie ucierpią dzienniki i magazyny. Ich udział w rynku skurczy się w tym roku odpowiednio o 17 proc. (do 102,1 mld dol.) i 20 proc. (do 45,5 mld dol.). Wpływy reklamowe prasy będą spadać również w 2010 i 2011 roku, podczas gdy do telewizji, kin i outdooru powrócą zwyżki. Globalnie w przyszłym roku spadki mają już wyhamować (wartość rynku urośnie o 0,5 proc.), a w 2011 roku rynek reklamy zwiększy się o dalsze 4,3 proc., do 465,9 mld dol. Spadki wpływów to zarówno efekt cięć budżetów reklamowych, jak i niższych cen reklam. Amerykańscy mediaplannerzy ankietowani przez JPMorgan deklarowali, że w 2009 roku za każdy rodzaj reklamy w tym roku płacili niższe stawki niż rok wcześniej. Najwięcej takich wskazań było dla reklamy radiowej (90 proc. mediaplannerów), prasowej (85 proc.), telewizyjnej i reklamy typu display w Internecie (po 80 proc. wskazań). Połowa mediaplannerów w USA spodziewa się wzrostu wydatków w drugiej połowie roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA