Zaświadczenie lekarskie nie zawsze chroni przed zwolnieniem

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski
Firma ma słabe wyniki. Możliwe, że szef będzie musiał zwolnić kilka osób. Oczywiście zrobi to w dogodnym momencie i z zaskoczenia. Czy jeżeli pracodawca wręczy mi wypowiedzenie, a ja przedstawię zaświadczenie lekarskie, że tego dnia byłem w pracy, ale jako osoba chora, to uchroni mnie to przed zwolnieniem?
[b]Nie.[/b] Takie działanie nie ma wpływu na skuteczność wypowiedzenia. Owszem, choroba pracownika w określonych warunkach uniemożliwia przeprowadzenie zwolnienia. Tyle że chodzi o sytuację, w której jest on nieobecny z powodu usprawiedliwionej okoliczności, a jedną z nich jest niewątpliwie korzystanie ze zwolnienia lekarskiego.Jednakże w ocenie Sądu Najwyższego nie zasługuje na ochronę ktoś, kto stawił się w firmie, podjął swoje obowiązki, a dopiero po otrzymaniu wypowiedzenia przyniósł zwolnienie lekarskie wystawione z powodu niezdolności do pracy. Sąd w uchwale z 11 marca 1993 r. uznał, że wypowiedzenie umowy pracownikowi, który wykonywał swoje zadania, a następnie wykazał, że w dniu wymówienia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 kodeksu pracy [b](sygn. I PZP 68/92)[/b]. W uzasadnieniu uchwały SN stwierdził, iż wypowiedzenie umowy w czasie obecności zainteresowanego jest skuteczne i nie może być podważone przez ochronę stosu...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL