fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Będzie taniej zostać aplikantem, ale za rok

Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Krajowa Rada Radców Prawnych obniża opłaty związane z wpisem na listy radców oraz aplikantów. Jednak nie dla tysięcy tegorocznych kandydatów na aplikacje, ponieważ obniżki wejdą w życie 1 stycznia 2010 r.
Na podstawie art. 60 pkt 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7438FBF9BCC51A0C0A379F567157E0C3?id=166508]ustawy o radcach prawnych[/link] określanie wysokości opłat związanych z decyzją w sprawie wpisu na listy radców i aplikantów należy do KRRP.
Zgodnie z niedawno przyjętą uchwałą KRRP [b]opłaty pobierane przez okręgowe rady radców prawnych powiązane będą z kwotą minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.[/b] Dziś wynosi ono 1276 zł. Oderwane zostaną zatem od dotychczasowej bazy, którą jest miesięczna składka członkowska radcy lub aplikanta.
Przykładowo opłata za wpis na listę radców, którą uiszczają osoby przyjmowane do korporacji bez egzaminu i aplikacji, wynosi 4250 zł (50 składek). Kandydaci po aplikacji i egzaminie mają prawo zapłacić o połowę mniej. Po wejściu w życie nowej regulacji będą natomiast uiszczać 1276 zł (jedna płaca minimalna). Dwa razy więcej zapłacą ci, którzy będą się zapisywać do korporacji bez aplikacji i bez egzaminu, a także ci, którzy zdadzą egzamin bez odbywania aplikacji. Trzykrotność pensji minimum wyniesie opłata kandydata ubiegającego się o wpis na listę prawników zagranicznych uprawnionych do wykonywania stałej praktyki odpowiadającej zawodowi radcy prawnego. Także opłata w postępowaniu o wpis na listę aplikantów zostanie zmniejszona. Będzie wynosić 128 zł (dziesiątą część płacy minimalnej). – [b]Obniżając te opłaty, chcieliśmy stworzyć przyjazne zasady dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją drogę zawodową[/b] – uzasadnia Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. [b]Nie dotyczy to jednak tysięcy tegorocznych aplikantów. Uchwała KRRP wejdzie bowiem w życie 1 stycznia 2010 r., czyli w dniu rozpoczęcia szkolenia na aplikacji. Wszyscy, którzy do tego czasu muszą załatwić wpis, uiszczą opłatę wpisową w dotychczasowej kwocie, czyli 240 zł[/b] (15 składek aplikanckich). Zdaniem KRRP zmniejszone opłaty odzwierciedlają rzeczywiste koszty ponoszone w związku z postępowaniem o wydanie decyzji o wpisie na odpowiednie listy samorządowe. Na nadmierną wysokość opłat wpisowych w grudniu 2008 r. zwrócił samorządowi radcowskiemu uwagę rzecznik praw obywatelskich. Twierdził, że jest nieadekwatna do kosztów ponoszonych przez korporację w związku z prowadzeniem procedury wpisów. Dla samorządu opłata stała się źródłem dodatkowych dochodów, ale dla kandydatów może być barierą w dostępie do zawodu – oceniał rzecznik. [ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/10/19/radcowie-i-aplikanci-zaplaca-mniej/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA