fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Wójt postanowi, jakie przepisy należy stosować

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Inwestycje drogowe i stadionowe mogą powstawać szybciej, a to przez możliwość zastosowania uproszczonych procedur wywłaszczania nieruchomości
Wprowadziła je [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CF80C6882E0828E62CB3AA5CDAE8741A?id=327233]ustawa z 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012 oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 161, poz. 1281[/link]), która 15 października weszła w życie.
Nowe przepisy przewidują m.in., że [b]gmina nie będzie musiała czekać z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego do momentu, w którym były właściciel zaakceptuje wysokość odszkodowania.[/b] Budowę będzie mogła rozpocząć niezwłocznie po uprawomocnieniu się decyzji o lokalizacji inwestycji. Odszkodowanie będzie podlegać waloryzacji. Przeprowadza się ją w dniu wypłaty według zasad obowiązujących w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.
Wypłata będzie obciążać Skarb Państwa albo jednostkę samorządu terytorialnego, w zależności od tego, na czyją rzecz wywłaszczenie nastąpiło. [b]Pieniądze będą musiały trafić do uprawnionego w terminie 14 dni.[/b] Termin ten liczy się albo od dnia, w którym wysokość odszkodowania została uzgodniona, albo od dnia, w którym decyzja ustalająca jego wysokość stała się ostateczna. Zaznaczyć trzeba, że nowelizacja pozostawia samorządom swobodę, na podstawie jakich przepisów będą realizować inwestycje. Czy będą to robić zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o przygotowaniu finału Euro 2012, ustawy o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych czy też ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA