fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Mix Electronics blisko przejęcia Electro World

Liderzy rynku mają problemy ze sprzedażą. Mix Electronics to czwarta pod względem obrotów sieć w Polsce. Kupno Electro World pozwoli jej wejść w nowy segment rynku.
Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Spółka ma już zgodę na kupno konkurencyjnej sieci – dowiedziała się „Rz”
Dokumenty zostały podpisane, a komunikat w sprawie może zostać wysłany już dzisiaj – wynika z informacji „Rz”. Kłopotów nikt się nie spodziewał – Electro World działa w innych lokalizacjach niż Mix Electronics, wyłącznie w dużych miastach. – Plany związane z przejmowaną siecią będziemy ujawniać w późniejszym terminie – mówi „Rz” Henryk Sala, prezes Mix Electronics.
Ogłoszona na początku września decyzja koncernu DSG o sprzedaży sklepów w Polsce, choć oczekiwana, wywołała jednak sensację. Wartość transakcji wyniosła bowiem tylko 1 euro – za tyle samo Brytyjczycy sprzedali swoje sklepy na Węgrzech. Prawdopodobnie DSG jeszcze dopłaciło nabywcy, czyli DM IDMSA, działającemu w porozumieniu z Mix Electronics. Broker kilka dni później sprzedał swoje udziały i polska sieć jest wyłącznym właścicielem spółki Electro World Polska. Poza sklepami kupiona została także marka, która według wcześniejszych zapowiedzi prezesa Sali nie zniknie z rynku. Możliwe, że kilka największych sklepów Mix Electronics może nawet zmienić szyld na Electro World – marka w dużych miastach jest w dalszym ciągu dobrze rozpoznawana.
Krakowska sieć ma już w całym kraju ponad 200 placówek, wcześniej rozbudowała znacząco liczbę swoich placówek, przejmując wspólnie z firmą Neonet kontrolę nad firmą Mars. Czy nowemu właścicielowi uda się tchnąć nowe życie w Electro World? – Jesteśmy sceptyczni – ta marka miała już swoją szansę, której nie wykorzystała, i teraz jest za późno na takie operacje – mówi chcący zachować anonimowość jeden z konkurentów. Spółka, według nieoficjalnych informacji, balansowała na krawędzi bankructwa. Sklepy działające jeszcze w Czechach w roku finansowym zakończonym 2 maja zanotowały 9,9 mln funtów straty przy 160,4 mln przychodów. Ubiegłoroczne przychody Mix Electronics, według Listy 500, wzrosły o 29,7 proc., do niemal 1,1 mld zł (firma nie podaje zysku netto). To pierwsze przejęcie na rynku sprzedaży sprzętu elektronicznego w tym roku. Można jednak się spodziewać kolejnych. Na rynku działa aż 8,1 tys. sklepów z elektroniką, naciskanych przez niskokosztową ofertę internetową. Na dodatek koniunktura nie sprzyja tego typu sieciom. Do końca lipca spadek sprzedaży wyniósł niemal 7 proc. Choć nadal jest źle, to sytuacja uległa nieznacznej poprawie, bowiem w pierwszych pięciu miesiącach roku spadek wartości rynku przekraczał 8 proc. Jednak i tak trudno mówić z optymizmem o przyszłości. masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.mazurkiewicz@rp.pl]p.mazurkiewicz@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA