fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Mumie 3D ***

Kapłani w towarzystwie boga Anubisa przygotowują ciało faraona do ostatniej drogi
Fotorzepa
Nie jest to film dla maluchów. Żaden rozsądny dorosły nie zafunduje kilkulatkowi spojrzenia na zogromniałą na ekranie IMAX, trójwymiarową, wysuszoną twarz mumii. A takich ujęć w dokumentalnym filmie m.in. o mumifikacji zabraknąć nie mogło. Za to już uczeń podstawówki wyniesie z projekcji „Mumii 3D” sporo.
Także dlatego, że twórcy filmu wprowadzili widza w miejsca dla zwykłego człowieka niedostępne. Dotarli do naukowców, którzy z pasją, ale i w sposób niehermetyczny potrafili opowiadać o fascynujących sekretach starożytnego Egiptu. Przede wszystkim jednak, dysponując nowoczesną techniką filmową, twórcy „Mumii 3D” pokazali więcej, niż kiedykolwiek mógłby zobaczyć turysta amatorsko tropiący ślady faraonów w Egipcie. Okiem kamery analizowali detale na szczytach ogromnych, pokrytych rysunkami kolumn i w głębinach ciemnych korytarzy prowadzących do sekretnych grobowych komór.
Współczesne dokumentalne zdjęcia dopełnili komputerowymi wizualizacjami i fabularyzowanymi scenkami, dzięki którym widz może popatrzeć sobie na faraonów młodych i pięknych, ale też przygotowywanych do drogi w zaświaty, a więc mumifikowanych. Pozna też przedstawioną w pigułce historię egipskich odkryć i najbardziej znanych tropicieli sekretów faraonów: naukowców, którzy złamali szyfr hieroglifów i „wyprowadzili” mumie starożytnych władców z Doliny Królów. W polskiej wersji językowej narratorem został Piotr Machalica – to kolejny plus filmu. W jego interpretacji komentarz staje się równie ciekawą jak obraz sensacyjną opowieścią. Gawędą o potędze starożytnego Egiptu, jego władcach, cudach architektury, które po sobie pozostawili, ale też o rabusiach grobowców, którzy mimowolnie przyczynili się do jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w nowożytnej historii.
[i]USA 2007, reż. Keith Melton [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA