fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Afera giełdowa?

Siedziba GPW
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Na wniosek CBA prokuratura sprawdza doniesienie o nieprawidłowościach podczas przygotowywania prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.
Jak informuje naszdziennik.pl chodzi o działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych, a konkretnie o czyny z art. 231, par. 1 kodeksu karnego - niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych (w tym przypadku o osoby odpowiedzialne za prywatyzację giełdy).
Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Mateusz Martyniuk powiedział, że chodzi o "zaniechanie działań dotyczących bezpieczeństwa obrotu papierami wartościowymi". Decyzja o wszczęciu śledztwa nosi datę 28 września 2009 r. Rzecznik nie odpowiedział na pytanie, czy chodzi o rezygnację z ujętej w planach GPW wymiany systemu informatycznego WARSET, którego awarie już kilkakrotnie doprowadziły do przerwania sesji. W sejmowych korytarzach pojawiła się pogłoska, że na rezygnację z wymiany miał nalegać jeden z byłych wiceministrów skarbu.
Jak twierdzi posłanka PiS i ekonomistka Gabriela Masłowska, sprzedaż inwestorowi strategicznemu giełdy z wadliwie działającym systemem mogłoby być dla niego pretekstem do przeniesienia akcji na zagraniczne giełdy. Zdaniem posłanki dla polskich inwestorów przeniesienie notowań za granicę byłoby zbyt kosztowne. Dlatego wraz z innym posłem PiS Piotrem Cybulskim zawiadomiła CBA. Minister skarbu Aleksander Grad jest zdecydowany sprzedać GPW inwestorowi strategicznemu. Wśród chętnych na przejęcie kontroli nad GPW są główne giełdy amerykańskie i europejskie.
Źródło: www.naszdziennik.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA