fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zagraniczne firmy zostawiają zyski w Polsce

Inwestycja Quattro w Gdańsku
Materiały Inwestora
Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wzrosła cztery razy bardziej, niż dotąd szacował Narodowy Bank Polski
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku wartość tych inwestycji wzrosła nie o 938 mln euro, ale o niemal 3,7 mld euro – wynika z nowych danych banku centralnego.
Skąd wziął się blisko czterokrotny przyrost inwestycji bezpośrednich? To efekt rewizji danych, jaką NBP przeprowadził przy okazji publikacji danych o bilansie płatniczym w II kw. Według Piotra Kalisza, głównego ekonomisty Banku Handlowego, skok wartości inwestycji bezpośrednich jest związany z większą, niż szacował wcześniej NBP, kwotą reinwestowanych zysków. Chodzi o tę część ubiegłorocznych dochodów firm mających zagranicznych właścicieli, która nie została wytransferowana za granicę, ale pozostała w kraju.
– Prawdopodobnie dopiero teraz NBP ma pełniejsze informacje, jak duża część zysków została pozostawiona w spółkach przez zagranicznych właścicieli – dodaje Piotr Bujak, ekonomista Banku Zachodniego WBK. [wyimek]0 44 proc. zmniejszył się napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich po lipcu, licząc rok do roku[/wyimek] Dlaczego właściciele nie decydowali się na transferowanie zysków z Polski? – W niektórych sektorach, np. bankach, była presja ze strony nadzorców na ograniczanie dywidendy. Być może jest to część strategii związanej z kryzysem – rozwijania działalności w krajach o lepszych perspektywach rozwoju – zastanawia się Piotr Bujak. Piotr Kalisz studzi jednak optymizm. – W ciągu roku, dwóch lat nie należy się spodziewać dużego wzrostu napływu inwestycji bezpośrednich. Powodem jest ogólnoświatowy kryzys, który spowodował ograniczenie inwestycji w skali globalnej – wyjaśnia ekonomista. Chociaż wzrost inwestycji jest większy, niż dotychczas szacowano, to wciąż pozostaje mniejszy niż przed kryzysem. W pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku do Polski napłynęło 6,6 mld euro inwestycji bezpośrednich, o ponad trzy czwarte więcej niż w roku bieżącym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA