Zwrot za niższą pensję bez podatku

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Przyznane świadkom odszkodowanie za utracony zarobek z powodu stawiennictwa w sądzie jest zwolnione od podatku dochodowego
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 25 września 2009 r. (nr IPPB4/415-454/09-4/SP).Z pytaniem zwrócił się do niej sąd. Na wniosek świadków wypłaca im odszkodowanie za utracony zarobek. Podstawą jest [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71688]dekret o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (DzU z 1950 r. nr 49, poz. 445 z późn.zm.)[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71719]rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sądowym (DzU z 1990 r. nr 48, poz. 284 z późn. zm.)[/link].Izba Skarbowa potwierdziła stanowisko sądu, że wypłaty te korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Podkreśliła, że nie wszystkie odszkodowania są wolne od podatku, lecz tylko te, do których prawo wynika wprost z ustawy (z wyjątkami wskazanymi w przepisach).
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL