fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Trójwymiarowy ludzki genom

Nić DNA ludzi ma dwa metry
Corbis
W jaki sposób łańcuch DNA zwija się w komórkach, a jednocześnie umożliwia dostęp do zgromadzonej informacji, odkryli naukowcy z Harvarda i MIT
– Natura stworzyła eleganckie rozwiązanie pozwalające przechowywać informacje – bardzo gęsto upakowane, a jednocześnie niepoplątane – mówi Eric Lander, profesor biologii Uniwersytetu Harvarda. Jego zespół stworzył trójwymiarowy przestrzenny model ludzkiego genomu. Osiągnięcie opisuje dzisiejsze wydanie „Science”.
– Od dawna wiemy, że – w małej skali – DNA tworzy podwójne spirale – tłumaczy Erez Lieberman-Aiden. – Ale gdyby ta podwójna spirala nie składała się jeszcze bardziej, genom w każdej komórce miałby dwa metry długości. Naukowcy dotychczas tak naprawdę nie zdawali sobie sprawy, jak to się odbywa i jak ten materiał mieści się w jądrze komórki człowieka, które ma średnicę jednej setnej milimetra. Nasze badania odpowiedziały dokładnie na to pytanie.
Naukowcy podkreślają, że gęstość upakowania informacji w jądrze komórki jest miliony razy większa niż w układach elektronicznych. Najważniejsze w danej chwili geny są łatwo dostępne, podczas gdy rzadziej używane fragmenty genomu są przechowywane w postaci mocniej ściśniętej. Co więcej, te rzadziej używane fragmenty skręcały się w formy przypominające matematyczne fraktale.
– Komórki bardzo sprytnie przechowują najbardziej aktywne geny w jednym miejscu, gdzie łatwiej do nich dotrzeć białkom przenoszącym sygnały – mówi prof. John Dekker z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Massachusetts.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA