fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

ExxonMobile znów największy na świecie

Rex Tillerson, prezes Exxon Mobile
AFP
Amerykański koncern wrócił na pierwsze miejsce największej firmy świata wg. kapitalizacji. Koncern wart jest 330 mld dolarów
Jak podaje Bloomberg Exxon wyprzedził państwowe PetroChina (kapitalizacja - 325,5 mld dol.). Przyczyną przeceny chińskiego koncernu była korekta na azjatyckich giełdach i spadek kursu akcji PetroChina.
Dodatkowo Pekin wprowadził ograniczenia wzrostu cen benzyn na rodzimych stacjach, dlatego cena benzyny z PetroChina zaczęła odstawać od innych. To wpłynęło na mniejsze zyski koncernu i dalej na notowania giełdowe. Od lipca indeks Shanghai Composite stracił 19 proc. W tym czasie Down Jones Industrial Average, w skład którego wchodzi Exxon zyskał 6,1 proc. Exxon powstał w 1999 r w połączenia dwóch spółek byłego naftowego monopolisty Standard Oil Trust miliardera Johna D. Rockefeller'a. Amerykanie niepodzielnie panowali wśród największych koncernów naszego globu do końca minionego roku. Był też absolutnym liderem przychodów ze sprzedaży (425 mld dol.), co dawało po 60,45 dol. na każdego mieszkańca Ziemi. Kryzys i spadek cen na paliwa kosztował Exxon część wartości rynkowej.
PetroChina powstała w 1998 r i jest największym koncernem paliwowo-chemicznych Chin i Azji. W 2000 r debiutowała na giełdach w Nowym Jorku i Hongkongu. 86,29 proc. akcji należy do państwa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA