fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska na 18. miejscu pod względem rezerw walutowych na świecie

Do 53,4 mld euro zwiększyły się w końcu września rezerwy dewizowe Narodowego Banku Polskiego. Miesiąc wcześniej wynosiły 53 mld euro.
Do zwiększenia rezerw w największym stopniu przyczyniły się inwestycje w bezpieczne papiery zagranicznych emitentów i lokat bankowych. Ich wartość zwiększyła się o ponad 1,1 mld euro, do 45,7 mld euro. W przeliczeniu na walutę amerykańską rezerwy dewizowe banku centralnego wynosiły w końcu września 78,2 mld dolarów.
Miesiąc wcześniej, jak wynika z zestawienia agencji Bloomberga, które nie bierze pod uwagę wartości złota posiadanego przez banki centralne, a także rozliczeń z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Polska była na 18. miejscu wśród krajów o największych rezerwach. Pierwsze miejsce dzierżyły Chiny, gdzie rezerwy przekraczały 2,1 biliona dolarów. Na drugiej pozycji znajdowała się Japonia z rezerwami o wartości 1 biliona dolarów. Rosja, która była trzecia, miała już rezerwy o wartości niespełna 400 mld dolarów.
Polska, z płynnymi rezerwami na poziomie 63,8 mld dolarów. znajdowała się w sierpniu pomiędzy Turcją (70,4 mld dolarów), a Indonezją (62,3 mld dolarów).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA