fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Kryzys sprzyja krajowym podróżom

Starówka warszawska
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Spowolnienie gospodarcze, które zmusza zarówno firmy, jak i obywateli do zaciskania pasa, sprzyja w większości państw ożywieniu krajowej turystyki, zarówno indywidualnej, jak i biznesowej – wynika z najnowszych danych firmy badawczej Euromonitor International
Według jej danych mimo globalnego spowolnienia w turystyce liczba krajowych podróży wzrośnie w tym roku w skali świata o ok. 102 mln (1,5 proc.), do prawie 6,7 mld. W przyszłym roku tempo tego wzrostu będzie dwukrotnie szybsze.
Wolniej przybywa podróży służbowych. Choć firmy cięły głównie koszty zagranicznych wyjazdów, to oszczędzały też na krajowych delegacjach pracowników. Ich liczba w skali świata wzrośnie w tym roku do 1,1 mld, zaledwie o 3 mln lepiej będzie w 2010 r., gdy przybędzie ich 48 mln. Ilościowo dużo lepiej sytuacja wygląda na rynku krajowych wyjazdów turystycznych, które w tym roku globalnie mają wzrosnąć do 5,54 mld (o 100 mln więcej niż w 2008 r.).
Nic dziwnego, skoro tegoroczne wakacje wielu Europejczyków i Amerykanów zamiast za granicą spędzało w kraju. W Polsce, gdzie w tym roku łączna liczba krajowych podróży ma wzrosnąć 0 200 tys., do prawie 35 mln, wakacyjny trend sprzyjał wzrostowi konsumpcji wewnętrznej. W skali Europy liderami są tu Francuzi i Niemcy. We Francji liczba krajowych wyjazdów wzrośnie w tym roku 0 3 mln, do 218 mln, a w Niemczech sięgnie 185 mln (o 4,5 mln więcej). Kryzysowe cięcia odbiją się na światowych wydatkach na krajową turystykę, które w 2009 r. mają spaść o 57,4 mld dol. (do 1,6 bln dol.), a w przyszłym roku zmaleją o kolejne 4 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA