fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Leki za grosik zostały na razie uratowane

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Kiedy samorząd aptekarski może walczyć przeciw reklamie aptek
Rozstrzygnął to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku w sprawie ze skargi Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu ([b]sygn. VI SA/Wa 1116/09[/b]).
Apteki mogą reklamować wszystkie leki bez recepty. Art. 94a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3A3AE26866087D10AFB2A51470CBF5D4?id=262765]prawa farmaceutycznego[/link] zabrania jednak reklamy środków refundowanych. Do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Poznaniu trafił donos, że Dom Leków w Gnieźnie reklamuje leki za grosik. Ulotki promocyjne informują, że nie dotyczy to środków refundowanych, ale jest inaczej.
Podczas postępowania tego jednak nie udowodniono. WIF wydał więc decyzję, że reklama stosowana przez aptekę nie narusza art. 94a prawa farmaceutycznego. Poznańska Izba Aptekarska złożyła odwołanie do głównego inspektora farmaceutycznego. GIF odpowiedział, że go nie rozpatrzy, i umorzył postępowanie. –WOIA nie ma w takich sprawach statusu strony –stwierdził. Ani art. 94a prawa farmaceutycznego, ani art. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7ECE7BAF5F54478516C4F52D8686992E?id=278088]ustawy o izbach aptekarskich[/link], wyliczający zadania samorządu aptekarskiego, nie stwarzają jej interesu prawnego. [b]Podczas rozprawy w WSA przedstawiciel izby przekonywał, że prowadzenie reklamy niezgodnie z prawem, wprowadzającej pacjentów w błąd[/b] narusza interesy zawodu aptekarza. Izba ma wtedy obowiązek działać, a więc ma i interes prawny. Sąd podzielił jednak stanowisko GIF i oddalił skargę. Organizacja zawodowa aptekarzy ma określone zadania i uprawnienia, lecz rozstrzygnięcie w sprawie o reklamę apteki nie może na nie wpłynąć. Może ona natomiast zgłosić chęć udziału w takim postępowaniu na podstawie art. 31 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C673BBD0F5EE55AEE9A655D07EF62784?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], czyli na prawach strony, jako organizacja społeczna. Musi wtedy złożyć wniosek umotywowany celami statutowymi i interesem społecznym. Takiego wniosku izba w tej sprawie nie złożyła. Wyrok jest nieprawomocny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA