fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czy Ahmadineżad ma żydowskie korzenie

Mahmud Ahmadineżad
AFP
Rodzina słynącego z antysemickich wypowiedzi prezydenta Iranu zmieniła nazwisko po przejściu na islam – twierdzi brytyjski „The Daily Telegraph”
Dowodem ma być zdjęcie z marca 2008 roku, na którym prezydent Iranu pokazuje swój dowód osobisty. Znajduje się w nim krótka adnotacja, według której rodzina Mahmuda Ahmadineżada zmieniła tuż po jego narodzinach nazwisko. Poprzednie brzmiało „Sabourijan”, co oznacza po persku „tkacz”.
Według gazety figuruje ono na liście nazwisk żydowskich prowadzonej przez irańskie MSW. Zdaniem ekspertów rodzina Ahmadineżada to Żydzi, którzy zmienili nazwisko po przejściu na islam. „To tłumaczyłoby jego nienawiść do Żydów. Kiedy ludzie zmieniają wiarę, na ogół negatywnie odnoszą się do poprzedniej” – podkreśla cytowany przez dziennik szef Brytyjskiego Centrum Badań nad Iranem Ali Nourizadeh. Ahmadineżad nie zaprzecza, że jego rodzina zmieniła nazwisko po przeprowadzce do Teheranu w latach 50. Nie chce jednak ujawnić, z jakich przyczyn. Jego bliscy twierdzą, że do zmiany nazwiska zmusiła ich trudna sytuacja ekonomiczna.
Podejrzenia co do żydowskiego pochodzenia przywódcy Iranu pojawiły się w czasie ostatnich wyborów prezydenckich. W lipcu irański blogger dr Mehdi Chazali został aresztowany po tym, gdy napisał, że Ahmadineżad jest Żydem. Później, podczas debaty telewizyjnej, opozycyjny kandydat Mehdi Karrubi zażądał od Ahmadineżada, by podał pełne nazwisko. Ahmadineżad odmówił.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA