Praca, emerytury, renty

Pieniądze na zeszyty tylko dla ucznia

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Nawet jeśli studentowi przysługuje zasiłek rodzinny, to nie dostanie dodatku na nowy rok akademicki
– [b]Mam 19 lat i właśnie rozpoczynam zajęcia na uczelni wyższej na studiach stacjonarnych. Dotychczas otrzymywałam zasiłek rodzinny, a na rozpoczęcie roku szkolnego dodatek. Czy w takim razie przysługuje mi dodatek z tytułu rozpoczęcia roku akademickiego?[/b] – pyta czytelniczka.
Czytelniczce prawdopodobnie nie przysługuje ani zasiłek rodzinny, ani dodatek z tytułu rozpoczęcia roku. Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom do ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo do 24. roku życia, ale tylko wówczas, gdy kontynuuje ono naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeśli czytelniczka nie jest niepełnosprawna, a był na nią wypłacany zasiłek rodzinny, to należy się on tylko za okres do 31 sierpnia (do końca roku szkolnego). Fakt, że trwający właśnie okres został z urzędu przedłużony do końca października, tego nie zmienia. A skoro nie ma prawa do zasiłku, to nie ma też prawa do dodatków.
Jeśli zaś czytelniczka ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, to jako studentka zachowa prawo do zasiłku rodzinnego – do ukończenia 24 lat. Zasiłek rodzinny przysługuje studentowi w jeszcze jednej sytuacji – gdy jest tzw. osobą uczącą się. Chodzi tu o osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony. Art. 6 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych mówi, że zasiłek przysługuje osobie uczącej się w szkole, w tym wyższej, ale nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia. Nawet jednak w tych wyjątkowych sytuacjach, gdy student ma prawo do zasiłku rodzinnego, nie ma prawa do dodatku z tytułu rozpoczęcia roku akademickiego. Dodatek do zasiłku rodzinnego należy się bowiem raz w roku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego. Student takiego roku nie rozpoczyna. A ustawa o świadczeniach rodzinnych nie przewiduje dodatku z tytułu rozpoczęcia roku akademickiego. Dodajmy, że zdarza się, iż na dziecko (do 21 lat), które dalej się uczy – po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej – przysługuje zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Z tym, że musi być to szkoła w rozumieniu przepisów oświatowych. Ten warunek spełniają np. niektóre szkoły policealne. W razie wątpliwości status takiej placówki sprawdzi wypłacający świadczenia rodzinne.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL