fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Miłość mimo przeszkód

PAT
Poruszająca opowieść o półwieczu amerykańskiej nietolerancji. Podstawą scenariusza była powieść Philipa Rotha. W obsadzie wielkie gwiazdy: Nicole Kidman i Anthony Hopkins
Coleman Silk (Anthony Hopkins), profesor filologii klasycznej, tuż przed emeryturę wyrzucony z uczelni, którą stworzył, za nieprzestrzeganie poprawności politycznej i rasizm, przez pół wieku z powodzeniem ukrywał swe murzyńskie pochodzenie. Nie chcąc podzielić losu czarnoskórej społeczności w przesiąkniętej rasizmem Ameryce lat 40. XX w., wykorzystał swą białą karnację dla stworzenia całkowicie nowej tożsamości.
Ceną było zerwanie z rodziną i udawanie przez całe życie, że jest kimś innym, niż był w rzeczywistości. Na wymuszonej emeryturze Silk poznaje sprzątaczkę Faunię (Nicole Kidman), kobietę równie jak on samotną, młodszą o ponad 30 lat, mocno poobijaną przez życie, pragnącą spokoju z dala od ludzi. Mimo dużej różnicy wieku połączy ich najpierw seks (choć Silk z ironią nazywa siebie „Achillesem po viagrze”), z czasem wyjawią przed sobą skrywane wcześniej głęboko tajemnice. Ich związek, jak dawniej rasowa nietolerancja, budzi społeczne sprzeciwy. Po 50 latach społeczność nie wybaczy różnicy wieku kochanków ani odmienności społecznego statusu. Reżyser Robert Benton („Sprawa Kramerów”, „Miejsca w sercu”, „Półmrok”) po mistrzowsku prowadzi narrację łączącą wydarzenia współczesne i te z młodości Silka z relacją narratora i zarazem uczestnika zdarzeń – jego przyjaciela pisarza (Gary Sinise).
wtorek | piętno 23.25 | tvp 2 | Dramat społeczno-obyczajowy. USA, Niemcy, Francja 2003
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA