fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Prokuratorzy pozwą Czumę

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Prawników oburzyły słowa ministra sprawiedliwości, który ich stowarzyszenie Ad Vocem nazwał „podstawową organizacją partyjną PiS"
Prokuratorzy poczuli się urażeni komentarzem Andrzeja Czumy, który wygłosił w ich obecności na posiedzeniu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu. Szefowa Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Ad Vocem Małgorzata Bednarek zapowiada pozew przeciw ministrowi.
– Na pewno zostanie złożony pozew cywilny, zastanawiam się jeszcze nad pozwem karnym – prywatnym aktem oskarżenia ministra – mówi „Rz" Bednarek. Ad Vocem krytykuje przygotowaną przez PO nową ustawę o prokuraturze. Prezydent, który ją zawetował, powołał się właśnie na opinię Bednarek. Według szefowej stowarzyszenia ustawa może stać się narzędziem weryfikacji niepokornych prokuratorów. Chodzi o zapis dający przełożonym możliwość przenoszenia prokuratorów w inne miejsce pracy.
– Chciałabym w tym miejscu bardzo ostro zaprotestować przeciwko sytuacji, w której każdy musi pod porządkować się każdej decyzji przełożonych w ramach scentralizowanej prokuratury – mówiła na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości Bednarek. – Powinno państwu zależeć na tym, aby prokurator był niezależny w podejmowaniu decyzji. W związku z tym nie może być tak, że jeżeli przełożeni tak zdecydują, zostanie on przeniesiony. Rzecznik ministra sprawiedliwości Antoni Tyszka stwierdził, że odpowie na pytania „Rz" w ustawowym terminie do 30 dni. Szefa resortu sprawiedliwości chroni immunitet, który może uchylić Sejm.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA