fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Konkurs na polski gadżet w rytmie folk

Poduszka pieróg Barbary Połczyńskiej
Fotorzepa
Stare koronki i iPod, podgłówek pieróg. Młodzi projektanci inspirowali się rękodziełem
Finezja rękodzieła i nowoczesne słuchawki. Zamiast ukrywać kable pod swetrem, można je nosić jak biżuterię. IPod z koronką wygrał ogólnopolski konkurs „Pamiątka z Polski”, który rozstrzygnięto w Poznaniu. Autorką zwycięskiego projektu „W rytmie folk” jest Ola Szymańska – Natchnieniem dla mnie był unikalny haft – snutka golińska, z południowej Wielkopolski. Nauczyła mnie go Barbara Michalak.
Konkurs był zwieńczeniem warsztatów Nowy Folk Design. Pod okiem mistrzów sztuk ludowych studenci uczelni sztuk pięknych z całej Polski uczyli się m.in. zabawkarstwa, hafciarstwa, koronkarstwa, plecionkarstwa. Następnie korzystali z tych umiejętności, tworząc własne projekty.
– Zależało nam by powstały nowoczesne, funkcjonalne przedmioty inspirowane polskim folklorem, które mogą pełnić rolę prezentów dla cudzoziemców – wyjaśnia członek jury Piotr Voelkel, prezes Meble Vox, i zapewnia, że prace mają szanse wdrożenia do produkcji w jego firmie. – Moim faworytem był chlebak w formie wiejskiej chaty. Jednak po wykonaniu prototypu okazał się mało funkcjonalny – przyznaje Voelkel, zadowolony z poziomu konkursowych prac. Drugą nagrodę w konkursie otrzymał „Talerzyk” Oli Mireckiej, trzecią „Jakubki” Kariny Marusińskiej. Wyróżnioną w konkursie poduszkę w kształcie pieroga, której można używać w samolocie (proj. Barbara Połczyńska), natychmiast powinny zamówić polskie linie lotnicze LOT.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA