fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Młodniejące kino

materiały prasowe
Na festiwalu filmowym w Gdyni o Złote Lwy będą walczyć 24 fabuły – aż 11 z nich nakręcili debiutanci
[b]Czekam na dojrzałe kino - [link=http://www.rp.pl/artykul/361925.html]zobacz na tv.rp.pl [/link]
Barbara Hollender: [link=http://blog.rp.pl/blog/2009/08/31/barbara-hollender-jaka-bedzie-gynia09/]Jaka będzie Gdynia’09?[/link][/b]
Janusz Morgenstern, Ryszard Bugajski, Robert Gliński, Jan Jakub Kolski, Feliks Falk, Agnieszka Holland – każdy z tych uznanych reżyserów pokaże w Gdyni nowy film. Może spośród ich obrazów jury pod przewodnictwem Krzysztofa Krauzego wskaże zwycięzcę konkursu głównego?
Jednak niewykluczone, że to nie mistrzowie zadecydują o obliczu rozpoczynającego się w poniedziałek festiwalu, ale debiutanci. – Nasze kino się odmładza – mówi Mirosław Bork, dyrektor artystyczny przeglądu. – Wśród 24 fabuł, które walczą o Grand Prix, aż 11 jest debiutanckich. To sytuacja bez precedensu.
Swoje pierwsze pełnometrażowe filmy zaprezentują m.in. Katarzyna Rosłaniec, Borys Lankosz, Marcin Wrona i Michał Rogalski.
– Warto zauważyć, że mamy już za sobą okres tanich produkcji kręconych po amatorsku – dodaje Bork. – Obecnie, dzięki lepszej kondycji finansowej naszej kinematografii reżyserzy mogą korzystać z nowoczesnych technologii. Widać również, że zależy im na poważnej rozmowie z widzami o moralności, Polsce i świecie.
W Gdyni – oprócz walki o Złote Lwy – jak zwykle dojdzie do rywalizacji twórców niezależnych. Odbędzie się takeż konkurs krótkometrażówek. Przegląd tego, co w polskim kinie wydarzyło się w trakcie ostatnich 12 miesięcy, znajdzie się w cyklu "Panorama".
– Zmieniła się jego rola – podkreśla Bork. – Przez lata był traktowany jako sekcja pocieszenia dla tych, którzy nie dostali się do konkursu głównego. Tym razem nowe filmy zaprezentują w panoramie mistrzowie – Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi – a także młodzi twórcy, którzy lubią eksperymentować z konwencją.
Festiwal otworzy pokaz "Miasta z morza" Andrzeja Kotkowskiego, a zamknie – 19 września – ceremonia wręczenia nagród.
[link=http://www.festiwalfilmow.pl/]www.festiwalfilmow.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA