fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Mistrzowie w śpiewaniu, tańczeniu i darciu pierza

W sobotę inauguracja 46. Tygodnia Kultury Beskidzkiej zaliczanego do najstarszych folklorystycznych imprez w Europie
Święto promujące góralską muzykę, taniec, śpiew, a także tradycyjne obrzędy i zwyczaje organizowane jest z myślą o szerokiej publiczności.
Artyści zamiast zamykać się w domach kultury, występować będą na plenerowych scenach, które stanęły w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu. Prezentacje zaplanowano także w Istebnej, Ujsołach oraz czeskim Jabłonkowie. Tylko w tej ostatniej miejscowości trzeba będzie zapłacić za bilety. Poza tym udział w festiwalu jest bezpłatny. Pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej odbył się w 1964 roku, ale organizatorzy nawiązują do tradycji przedwojennego Święta Gór. Dziś impreza skupia kilka różnych wydarzeń odbywających się od 1 do 9 sierpnia. Jest wśród nich m.in. 40. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Zespoły zaprezentują charakterystyczne dla swoich regionów obrzędy, m.in. tradycyjne wesela i chrzciny. Widzowie zobaczą, jak się drze pierze oraz jak powinny wyglądać góralskie imieniny.
Bardziej międzynarodowy charakter mają Spotkania Folklorystyczne. Tu oglądać można będzie artystów m.in. z Turcji, Grecji, Ukrainy, Rumunii, Kolumbii, Indonezji oraz Ekwadoru. Organizatorzy Tygodnia Kultury szczycą się tym, że nie tylko dbają o tradycję, ale także sprawiają, że dawne tańce, ludowa muzyka i piosenki zyskują drugie życie. Co roku przybywa grup zainteresowanych folklorem. O Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca, przyznawane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich, walczyć będzie 29 zespołów. Więcej amatorów nagród było tylko w 1983 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA